.

Türkiye Yol- İş Sendikası Zonguldak Şubesi üyeleri, Karayolları Genel Müdürlüğü’ndeki taşeronlaşmaya basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

il özel idare.jpg7521173358il özel idare

Türkiye Yol- İş Sendikası Zonguldak Şubesi üyeleri, Karayolları Genel Müdürlüğü’ndeki taşeronlaşmaya basın açıklamasıyla tepki gösterdi.
İl Özel İdaresi’nde çalışan sendika üyesi yaklaşık 30 kişi, Çaydamar Mahallesi’ndeki İl Özel İdaresi ek binası önünde toplandılar.
Türkiye Yol- İş Sendikası Zonguldak Şubesi Basın Sözcüsü Fuat Şenay, Karayolları Genel Müdürlüğü’ndeki taşeronlaşmaya karşı başlattıkları hukuk mücadelesini kazandıklarını ve Yargıtay’ın, kurumda çalışan taşeron işçilerin işe başladıkları tarihten itibaren Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduğu yönünde karar verdiğini söyledi.
Şenay açıklamasında, “28 Ocak 2013 tarihinde sendikamız Yol-İş’in Ankara’da Karayolları Genel Müdürlüğü önünde gerçekleştirdiği ‘İşimiz ve işyerimiz onurumuzdur’ isimli basın toplantısına 5 bini aşkın işçi arkadaşımız katılmıştır. Katılan ve destek veren herkese sendikamız adına teşekkür ederiz. Karayolları, Bayındırlık Bakanlığı, DLH ve özel şantiyeler kısaca sınıf kardeşlerimiz emek harcadığı her yer işimiz ve işyerlerimizdir. Bu işyerinde meydana gelen her gelişme, doğrudan aşımızı, işimizi ve geleceğimizi etkilemektedir. Duyarsız kalmadık. Duyarsız kalamayız ve duyarsız kalmayacağız. İşyerlerimizde ücret alan herkes işçidir, çıkarları birlikte mücadele vermekten geçiyor. Bölünmek, küsmek, kırılmak, particilik, etnik ayrımcılık gibi her faktör emekçileri böler. Emeği ev alın teri ile geçinenler parçalanmaları halinde kaybedeceklerini tarih bize binlerce örnekle öğretiyor. 2013 yılında, emeği ile geçinenlerin hakları, ekmekleri, işleri ve gelecekleri için kol kola omuz omuza girmekten başka çaremiz yoktur. Gün omuz omuza gelme günüdür”
Şenay açıklamasının devamında, “Ankara, taşeronlaşmaya karşı verdiğimiz mücadele üzerine adeta karşı saldırıya geçti. Ancak Türkiye Yol-İş Sendikası, kurum bünyesinde çalışan yaklaşık 35 bin emekçinin hakkı ve hukuku için harekete geçmiştir. Karayolları’nda haklarını arayan işçilerden adeta öç almaya çalışan bu zihniyetin karşısındayız” dedi.
İl Özel İdaresi ek binasında yapılan basın açıklamasına, CHP’li İl Genel Meclisi üyeleri de katılarak destek verirken, basın açıklamasının ardından alkışlarla tepkilerini gösteren sendika üyeleri, daha sonra sessizce dağıldılar.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*